czwartek, 3 grudnia 2015

Wyprawka dla psa




  Stwierdziliście już, że kupno/adopcja psa, to przemyślana decyzja i za kilka dni w Waszym domu pojawi się nowy członek rodziny. Macie więc teraz czas na to, aby zakupić potrzebne rzeczy dla pieska.


 Karma dla psa

Zazwyczaj jest tak, że hodowca dołącza wyprawkę dla psa w formie 2-3kg karmy, którą pies był karmiony jeszcze u hodowcy. Polecam z niej skorzystać na początku, zwłaszcza kiedy dla psa ogromnym przeżyciem jest zmiana miejsca zamieszkania, nie fundujmy mu więc nowych wrażeń w postaci zupełnie innej karmy. A to dlatego, że zestresowany pies nową sytuacją, a do tego zupełnie innym jedzeniem, może zwrócić wszystko przy najbliższej okazji bądź też nie będzie chciał jeść wcale. Poza tym w szanujących się hodowlach używane są karmy dobre jakościowo, więc jeśli piesek zjada tą karmę bez problemu, nie widzę potrzeby zmieniania karmy już do końca. Oczywiście jeśli z czasem zdecydujemy się na inny sposób karmienia psa, to już Wasz wybór. Ja aktualnie też nie podaję psu karmy suchej, ale o tym innym razem. 
    W sytuacji gdy nie bierzecie psa z hodowli, a przykładowo ze schroniska kupcie mu dobrą jakościowo karmę, a do tego witaminy i suplementy, ponieważ  psy przebywające w schronisku nie mają raczej zbilansowanej diety, które dostarczyły by im wszystkich niezbędnych makro i mikroelementów. Dowiedzcie się również czy Waszego psa jakiś składnik nie uczula. Przykładowo, jeśli nie toleruje kurczaka, bierzcie pod uwagę karmy z jagnięciną, indykiem czy rybami.
Nie martwcie się, nie karmię psa chipsami kebabowymi z Biedronki :D


Legowisko 
   
    Pies powinien mieć swoje, ściśle określone miejsce, w którym odpoczywa, czuje się bezpiecznie, i w którym nikt mu nie przeszkadza. To ma być jego przestrzeń, jego azyl. Może to być zwykły kocyk z kołderką, legowisko zakupione w sklepie zoologicznym bądź też klatka( tą opcję polecam najbardziej), jak wiecie z poprzedniego artykułu.




Nasz pies w domu może spać na kanapie, na łóżku czy fotelu. Jednak wie, że kiedy mówię "na miejsce" musi iść do klatki i odpoczywać tam. W końcu nie zawsze możemy chcieć, żeby leżał na łóżku, zwłaszcza jeśli zaliczyliście spacer z błotkiem w roli głównej.


Smycz, szelki/obroża

     Dla 8-tygodniowego szczeniaka nie kupujmy drogiej smyczy czy obroży, lada chwila i tak z niej wyrośnie i trzeba będzie kupić nową. Nie kupujmy także na początku zaciskowych obroży, a broń boże kolczatek, kiedy pies jest jeszcze szczeniaczkiem.  Zaopatrzmy się więc w lekką materiałową obrożę i smycz. Nie polecam kupowania szelek dla psa, z moich doświadczeń wynika, że szelki uczą ciągnąć psa,trudniej jest na nich korygować psa, ponieważ cały ciężar ciągu rozkłada się na reszcie ciała. O szelkach pomyślmy, kiedy zaczniemy trenować z psem, np obrona albo weight-pulling.
   Nie kupujmy również na początku smyczy typu "flexi", najpierw pies musi się nauczyć chodzenia przy nodze na luźnej smyczy, natomiast smycz w rolce "uczy" psa, że musi ciągnąć, aby mógł iść dalej, bo tylko wtedy smycz się wydłuża. Polecam też przyzwyczajać psa do kagańca i zakładać mu co jakiś czas, a następnie chwalić i zdejmować. Mimo że nasz pies nie jest groźny i nigdy nikogo nie ugryzł w środkach komunikacji miejskiej kaganiec jest dla psa obowiązkowy.Sama ostatnio nie zostałam  wpuszczona do autobusu z powodu braku kagańca :) Co zrobić, takie przepisy.

Później możemy się zastanowić nad czymś porządniejszym i trwalszym:



Miski na wodę i karmę

    To z jakiego materiału będą miski, zależy już tylko od Waszego uznania, ja sama od siebie mogę zaproponować metalowe miski ze stojakiem, dzięki którym psu wygodniej się wcina jedzonko i pije wodę. Są jeszcze miski plastikowe i ceramiczne. Plastikowe miski pies obgryzał, a ceramiczne się tłukły.

Środki do pielęgnacji (na początku może nie są "must have", ale z czasem pewnie się przydadzą)

I teraz w zależności od tego jaką sierść lub włosy ma nasz pies, kupujemy:
-szampon
-szczotkę(szczególnie ważne jest wyczesywanie u ras z długą sierścią lub włosami)
-cążki(jeśli będziemy sami obcinać psu pazury, chociaż u mojej Tequili skracają się naturalnie, na twardym podłożu)
-pasta do zębów (serio, serio, nie wystarczy Dentastix )
-puder do uszu( chociaż ja osobiście wolę takie rzeczy robić u weterynarza)
-środek ochronny na łapy (przydatny szczególnie zimą na pękające poduszki),  sama od siebie mogę polecić zwykłą wazelinę lub maść z witaminą A




Maty absorbujące do nauki czystości

    Bardzo przydatne dla szczeniaka, który dopiero uczy się czystości. 



Zabawki

    Wszelkiego rodzaju piłki, gryzaki, szarpaki, którymi możemy pobawić się z psem.
Zabawki wyciągajmy tylko w chwili zabawy, tak aby pies nie znudził się zabawką walającą się cały dzień po domu. To ma być dla niego nagroda, taka wyczekana.

Szczególnie polecam kong, to taka smaczna zabawa!


Smaczki

   Różnego rodzaju smakołyki przydatne w czasie szkolenia, a że szkolić i powtarzać komendy, powinno się codziennie, ja praktycznie w każdej kurtce znajduje kawałki parówki, kabanosa czy innych smaczków. 
Szczególnie polecam smaczki zrobione samemu, ja robię ciastka wątróbkowe, przepis napiszę w którymś z następnych postów, kiedy będę pisać o tym, jak karmię swojego psa.

PAS bezpieczeństwa, bądź klatka samochodowa.
Kiedy byłam jeszcze szczylem :)


   Jeżeli mamy zamiar przewozić psa samochodem, pamiętajmy, że powinien on być tak samo chroniony, jak i my. Nie mówię już o wypadku w najgorszym scenariuszu, ale np o tym, że pies nie powinien przemieszczać się po samochodzie i rozpraszać nas podczas jazdy.

Pas przypinany jest do szelek

Z czasem będziesz kupował auta pod psa, a nie pod siebie;)
Wydaje mi się, że na początek takie rzeczy w zupełności wystarczą, a nawet jeśli byśmy nie byli przygotowani na przyjście psa, bo są różne sytuacje i czasami pies trafia pod nasz dach z dnia na dzień, to artykuły, które wymieniłam są w każdym sklepie zoologicznym i nie powinno być problemu z ich nabyciem.









Brak komentarzy:

Prześlij komentarz