wtorek, 1 grudnia 2015

Jak przyzwyczaić psa do klatki ? +FILMIK!

     Dzisiaj pokaże Wam, jak nauczyć psa wchodzenia do klatki, jak przyzwyczaić psa do zostawania w tej klatce podczas naszej nieobecności w domu.



       Jak wiemy zostawianie psa samego w domu luzem, często kończy się szokiem po wejściu do domu. Zerwane firany, obgryziona kanapa, przeżarte ściany, skonsumowane buty, zjedzone łóżko, drzwi od lodówki, przeszukany śmietnik. Istna bomba, która wybuchła, a w tym wszystkim nasz pies z miną niewiniątka.Nie muszę chyba dodawać, że karanie psa po fakcie dokonanym mija się z celem, bo pies nie będzie wiedział, o co nam chodzi i za co został ukarany.
 
     W pierwszej kolejności wyjaśnię mit dotyczący zostawiania psa w klatce.
Często, kiedy mówię moim znajomym, że zostawiam psa w klatce pod moją nieobecność, łapią się za głowę i mówią:
"Jak możesz psa zostawiać w klatce?", "Zamykasz go jak w więzieniu?", "Czemu krzywdzisz psa, to tak jakby był zamknięty w schronisku!"
Nic bardziej mylnego, dla psa klatka to najlepsze opcja, kiedy pies zostaje sam, ponieważ posiada on instynkt kopania nory, w której przebywa, kiedy się boi, tam czuje się bezpiecznie. Klatka to taka jego przestrzeń, w której nic mu nie grozi. Klatka to miejsce do odpoczynku i relaksu.
   Dlatego jeśli masz psa, który nie lubi zostawać sam, który roznosi Ci pół chałupy pod Twoją nieobecność, to najlepszym rozwiązaniem będzie zakup klatki.

     Na rynku mamy wiele rodzai klatek i tylko od Ciebie zależy, na jaką klatkę się zdecydujesz.

Porównam tutaj 2 popularne typy klatek:


1. Klatka materiałowa jest dobra dla psów, które nie zjadają swojego otoczenia :) mój pies akurat jest do tego zdolny, dlatego nie odważyłabym się zostawić w niej psa na 3 godziny, bo mogłabym się zdziwić po przyjściu do domu. Jest natomiast dobra, kiedy jeździmy z psem na wystawy, wtedy psa mamy na oku, a materiałową klatkę, można łatwo złożyć i przechować. Klatka materiałowa często też się brudzi i moczy, przez co może być nieprzyjemna dla psiaka. Jest za to mało hałaśliwa i lekka,a do tego nie trzeba jej dodatkowo zasłaniać, w celu stworzenia psu "bezpiecznej norki".
Cena klatki waha się od 100-500zł, zależnie od materiału, z jakiego klatka została wykonana.


2. Klatka metalowa jest idealnym rozwiązaniem dla psów, które mają tendencje to zjadania wszystkiego, co spotkają na swojej drodze. Niestety klatka taka jest dość ciężka i hałasująca.
Polecałabym ją również dla psów, które lubią się przesuwać wraz z klatką, jest to ograniczone, jeśli postawimy ją w odpowiednim miejscu. W celu stworzenia "psiej norki", najlepiej by było przykryć taką klatkę dodatkowym kocykiem, chociaż czasami bywa tak, że pies "wciąga" do klatki wszystko, co się na niej znajduje, więc tutaj mamy trochę ograniczone pole manewru.
Cena klatki waha się od 80 - 400 zł , zależnie od rozmiaru.

Tutaj klatka, na którą ja się zdecydowałam i zakupiłam na allegro. Kosztowała mnie ona 288zł łącznie z dostawą. Jej wymiary to 122x74x80, także jest dość spora. Przeznaczona jest dla psa o masie +50kg.







Poniżej wstawiam filmik instruktażowy, jak nauczyć psa wchodzenia do klatki, tak aby się jej nie bał.


Filmik może i nie jest najlepszej jakości, jako że nie mam jeszcze dobrego sprzętu do nagrywania, ale już wkrótce będę wrzucać lepsze jakościowo filmiki, które będzie się przyjemniej oglądało :)





W filmiku nie powiedziałam jeszcze o kilku rzeczach, które mogą być przydatne przy oswajaniu psa z klatką, a są to:

1. Pies nie może być zamykany w klatce na siłę.
2. Pies nie może być zamykany w klatce za karę, ponieważ klatka to jej azyl i ma się czuć w niej bezpiecznie.
3. Jeśli rozmiary Twojej klatki na to pozwalają, dawaj psu jeść  i pić w klatce.
4. Postaraj się dawać kości i inne smakołyki do obgryzania w klatce.
5. Nie wypuszczaj psa z klatki, kiedy piszczy, szczeka lub w inny sposób domaga się, żeby otworzyć drzwi. Kiedy się uspokoi, wypuść psa i pochwal.
6. Początkowo zamykaj psa w klatce na parę minut i stopniowo zostawiaj w niej psa na dłużej.
7. Dobrym sposobem na stworzenie "psiej norki" jest okrycie klatki dodatkowo kocem,
8. Warto pod klatkę metalową podłożyć kocyk lub ręcznik, ponieważ klatka może hałasować od dołu.
9. Na początek postawcie klatkę w miejscu, w którym najwięcej przebywacie, jeśli jednak nie chcecie, żeby klatka była akurat w tym pomieszczeniu, przenieście ją, kiedy pies przyzwyczai się do klatki i polubi ją.
10. Pościelcie pieskowi klatkę od środka, możecie użyć do tego legowiska, na którym wcześniej odpoczywał lub kołderkę.
11. Do klatki można też wrzucić ulubione zabawki psa i jakąś część garderoby z Twoim zapachem, o ile nie masz już jej zamiaru później zakładać :)
12. Dodam jeszcze, że pies zazwyczaj nie brudzi w miejscu, w którym śpi. Przynajmniej mnie się nigdy nie zdarzyło zobaczyć, aby pies w klatce popuścił.

To chyba wszystko, jeśli coś mi się przypomni, to na pewno dopiszę. Mam nadzieję, że pomogłam rozwiać wszelkie wątpliwości dotyczące klatki :)

A tutaj już oswojona Tequila, gryząca tchawicę w swoim nowym miejscu .














 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz